Kilka sposobów na pourlopowy stres w pracy

Kilka sposobów na pourlopowy stres w pracy

Niezależnie od tego, czy jesteś pracodawcą czy pracownikiem powakacyjny powrót do pracy jest zawsze małym stresem. Jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości? Jak powrócić w dobrej formie i nastawieniu do obowiązków zawodowych? Jak sobie poradzić? Przeczytaj koniecznie.

Okres wakacyjny, okres urlopowy  powoli dobiega końca. Czas szybko płynie i wszystko co dobre ma swój koniec – czas beztroski, rozleniwienia także. Przełom sierpnia i września to dla wielu pracowników czas powrotu do obowiązków zawodowych po wakacyjnym odpoczynku. Urlop rządzi się własnymi prawami. To czas, kiedy zwalniamy tempo, wyłączamy myśli, słuchamy potrzeb swojego organizmu, odpoczywamy. Z takiego trybu bardzo trudno jest z dnia na dzień przestawić organizm do pełnej gotowości do pracy. Jak zatem poradzić sobie z nieprzyjemnymi emocjami, które towarzyszą nam, kiedy kończą się wakacyjne wojaże? Jak efektywnie rozplanować zadania po urlopie, aby pierwszy tydzień w pracy nie okazał się stresem?

Złote zasady

Nie wpadaj w panikę.

Spokój, spokój i jeszcze raz spokój. To pierwsza, złota zasada opanowania stresu pourlopowego.

Pomimo ustawionej automatycznej odpowiedzi na wiadomości Twoja skrzynka pocztowa pęka w szwach, czeka na Ciebie kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset nieprzeczytanych maili, lista spotkań i dokumentów do przejrzenia.  Nie jest to zachęcający obraz, do tego świadomość presji czasu dokłada swoje. Zatem, umiejętne podzielenie zadań przed urlopem będzie tutaj miało kluczowe znaczenie. Zapanowanie nad mnogością spraw do załatwienia, bieżących i zaległych – wymaga bowiem czasu. Warto przeznaczyć kilka pierwszych dni na odpisanie na maile, ustalenie priorytetowych zadań i uzupełnienie informacji na temat statusu projektów, które realizujemy.

Zrób listę priorytetów.

Druga zasada bez wyjątku dotyczy zarówno Prezesa Firmy jak i jej pracowników – zrób listę priorytetów. Zacznij od porządków, usystematyzowania rzeczy do zrobienia od najważniejszych do tych mniej istotnych.

W pierwszych dniach po urlopie nie bierz zbyt dużo na siebie, racjonalnie planuj czas pracy. Stopniowo zwiększaj zakres wykonywanych zadań. Satysfakcja z ukończonych będzie ogromna, a czas przeznaczony na wykonie, wykorzystasz w 100%.

Zbyt wysoko postawiona poprzeczka i za szybkie tempo pracy zaraz po powrocie z urlopu, mogą negatywnie odbić się na Twoim zdrowiu. To z kolei obniży Twoją wydajność pracy w dłuższej perspektywie. Wpadniesz w błędne koło, pojawi się zmęczenie tzw. wypalenie.

Odrzuć prokrastynację.

Nie odkładaj spraw na później. Konsekwentnie, krok po kroku realizuj zadania, które są najpilniejsze, priorytetowe. Systematycznie wykonuj swoją pracę, nie marnuj czasu na zbędne sprawy. W pierwszych tygodniach po powrocie zrezygnuj z długich przerw lunchowych. Jeśli jakieś zadanie okaże się zbyt duże, trudne i czasochłonne, podziel je na kilka mniejszych i regularnie realizuj, tak aby w pełni wykorzystać świeżość wypoczętego umysłu.

 

Poproś o pomoc.

Jeśli nie wyrabiasz się w natłoku zadań w pierwszych dniach po urlopie, warto poprosić o pomoc. Szczera rozmowa, ustalenie nowych terminów realizacji zaległych projektów lub uzyskanie wsparcia współpracowników, będą zasadne w odnalezieniu się w nowej pourlopowej rzeczywistości. Spotkasz się wtedy z większą wyrozumiałością i cierpliwością, zaś krótka informacja skierowana do osób czekających na kontakt z Twojej strony, że niezbędnych odpowiedzi udzielisz w najbliższych dniach pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu.

Znajdź równowagę – zadbaj o aktywność fizyczną.

Na powrót do pracy patrzysz pozytywnie. Praca jest nie tylko obowiązkiem, ale i możliwością zarobienia na kolejne fantastyczne wakacje. Nie tylko ze względu na łatwiejsze przejście w tryb zawodowy, lecz także dla własnego zdrowia – warto aktywnie spędzać czas po pracy. Spacery, rower, pływanie, zajęcia na świeżym powietrzu pozwolą Ci dłużej cieszyć się letnią aurą i wspomnieniem urlopu. Podczas wysiłku fizycznego uwalniają się endorfiny – hormony szczęścia . Aktywny wypoczynek pomoże skutecznie zregenerować siły i dodać energii na kolejne dni.

 

Oto z pozoru oczywista lista zasad, które pozwolą nam uniknąć pourlopowego stresu w pracy. Warto ją wcielić w życie. Wypoczęty pracownik to szczęśliwy pracownik, a szczęśliwy pracownik to zadowolony szef – taka prosta zależność najlepiej odzwierciedla wartość urlopu. I pamiętajmy za rok znów będzie lato. Warto ustalić kolejny wakacyjny cel i pracować tak, by udało się go zrealizować. Dobra motywacja to łatwiejsza mobilizacja i klucz do sukcesu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>